Anasayfa > İZMİR YENİ AĞAÇLANDIRMA ALANINA KAVUŞUYOR
İZMİR YENİ AĞAÇLANDIRMA ALANINA KAVUŞUYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kuraklığa, iklim krizine ve orman yangınlarına dirençli bir İzmir yaratmak amacıyla düzenlenen Bir Fidan Bir Dünya kampanyası kapsamında...
Calendar 24.08.2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kuraklığa, iklim krizine ve orman yangınlarına dirençli bir İzmir yaratmak amacıyla düzenlenen Bir Fidan Bir Dünya kampanyası kapsamında İzmir yeni ağaçlandırma alanları kazanıyor. Kampanya dahilindeki ağaçlandırma çalışmalarının ilki Değirmendere'de gerçekleştirilecek.

 

29 Ocak 2022 saat 13.00'te Değirmendere'deki Malta Köyü Ağaçlandırma Alanı’nda düzenlenecek şenlikte 3816 adet fidan toprakla buluşacak. Etkinliği; İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı, İzDoğa ve İzsu birlikte organize edecek. Şenlik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla gerçekleşecek.

 

3816 FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Kampanyaya yüzlerce doğasever başta olmak üzere birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu yaklaşık 15 bin fidan bağışladı. Bağışlanan fidanlardan 3816'sı Değirmendere'de düzenlenen şenlikle dikilmiş olacak. Yaklaşık 112 bin metrekarede yürütülecek ağaçlandırma çalışmasında 16 farklı ağaç türü kullanılacak. Şenlikte toprakla buluşturulacak ağaçlar ise palamut meşesi, ahlat, zakkum, defne, delice zeytin gibi İzmir'in doğasına ve iklimine uygun türlerden seçildi. Bağışlanan diğer fidanlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzsu’nun farklı ağaçlandırma alanlarına 2022 yılı içinde dikilmiş olacak.

 

ŞENLİKTE DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

Ağaç şenliğinde, fidan dikimi haricinde aşağıda yer alan etkinlikler düzenlenecek:

 

  • Çöpüne Sahip Çık Vakfı ritim ve heykel atölyesi
  • Seferihisar Doğa Okulu rehberliğinde kuş gözlem ve meşe palamudu dikim etkinliği
  • Can Yücel Tohum Merkezi tohum topu atölyesi
  • Ege Orman Vakfı bez çanta atölyesi
  • Fungİstanbul müzik dinletisi
  • Sokak Sanatları Atölyesi’nden canlı performanslar
  • Hayali Balaban’dan gölge oyunu
  • Serhat Budak ve Raziye İçtepe’den masal anlatımı

 

 

 

 

Ağaç şenliğinin düzenleneceği alana ulaşım saat 11.30'da Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nin önünden kaldırılacak otobüslerle sağlanacaktır. Katılım sağlamak isteyen kişilerin 0533 020 13 28 numaralı telefona bilgi vermeleri rica olunur.

 

Şenliğe ulaşmak için otobüslerin kalkacağı noktayı görmek için bu linke tıklayınız.

 

Ağaç şenliğinin alanını görmek için bu linke tıklayınız.

Left Önceki Haber Sonraki Haber Right