Anasayfa > Kampanya Hakkında

BirFidanBirDünya

 

ORMANLARIMIZI BİRLİKTE ONARIYORUZ


Yanan ormanlar kendini yenileme gücüne sahiptir. Bu doğal döngüyü dikkate almadan yürütülen ağaçlandırma çalışmaları, ormanların kendini yenileme sürecini yavaşlatabilir. Bir Fidan Bir Dünya programımızla doğru zamanda, doğru yere, doğru ağaç türleri dikerek bu ekolojik süreci destekleyen orman restorasyonu çalışmaları yürütüyoruz. Bu sayfadaki fidanlardan birini alarak yangından sonra kendini hızla yenileyen ağaçların İzmir'de yaygınlaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Onlarca yıl boyunca ulusal ve uluslararası ölçekte süregelen kampanyalar sonucunda toplum genelinde ağaçlandırma konusunda büyük bir hassasiyet oluşmuştur. Bu hassasiyet, tamamen iyi niyetli olmasına rağmen, beraberinde bazı ekolojik riskler de oluşturmuştur.

Yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış türlerle yapılan ağaçlandırma çalışmaları ormanın kendini yenileme hızını onlarca yıl geriye götürebilir. Biyolojik çeşitliliği azaltarak ve ekosistemin doğal döngüsünü bozabilir. Bu çalışmada, gelişigüzel ağaçlandırma yerine, ekolojik orman restorasyonu ilkesini benimsemiş bulunmaktayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in ağaçlandırma alanlarında ekolojik restorasyon perspektifiyle, doğru yerde, doğru zamanda, doğru türlerle ağaçlandırma çalışmaları yürütüyor. İklim kriziyle, kuraklıkla ve yangınlarla uyumlu orman restorasyonları yaparak, İzmir’in yeşil alanlarını büyütüyor.

 

İzmir orman restorasyonlarında kullanılmak üzere fidan satın almak istiyorum >>>

İzmir Orman Gönüllüsü olmak istiyorum >>>

İzmir orman seferberliği hakkındaki ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. >>>

Kampanya Hakkında